• Uudis

Mida teha Peipsi ääres?

16. Aprill 2020

Mida teha Peipsi ääres? Kahekesi, lastega, suvel, talvel? Sibulateel on Sulle vastused.

Ole meie uudistega kursis

Peipsi, Euroopa Liidu piirijärv, Euroopa suuruselt neljas või viies järv, suurima sügavusega umbes 13 meetrit, omab rannikut Eesti poole peal ligikaudu 250 kilomeetri ulatuses. Mida siis ikkagi Peipsi ääres teha? 

Peipsi põhjarannikut teatakse kui pikkade liivarandade ja luidetega ala. Kauksis on vast pea igaüks puhkamas käinud? Avinurme koos oma puiduaidaga ning Mustvee oma vaatega Peipsile on samuti vaatamist väärt. 

Peipsi lõunarannik on soisem, kuid siiski päris mitmete toredate väljasõidupunktidega: Räpina, Lüübnitsa, Värska koos Setomaaga. Ja muidugi Laaksaarelt erilisele saarele keset Peipsit, Piirissaarele.

Kesk-Peipsimaa on see-eest rikas erinevate kultuuride poolt. Siin asub Sibulatee: üks piirkond, kaks rahvust, kolm kultuuri.

Mida Peipsi ääres Sibulateel teha?

Kindlasti kõiki tegevusi, mis on seotud järve endaga. Suvel võtta ette paadiretk, talvel karakatiga lõbusõit. Püüda kas ise kala rentides paate (vt info kalastuslubade kohta) või minna ja osta juba valmistehtud suitsukala või teisi kalatooteid nii Peipsi kalapunktist kui Rannapuura kalapoest, mõlemad asuvad Kallastel. Lõbusõite Peipsil või hoopis kalaretke saab teha ka Kadrina mõisa kaatriga, millele pannakse atraktsiooniks külge veesuusad, banaan või sumo. Head rannad on Kallastel, Kolkjas ja nüüd ka väike rand Kasepääl. Kes tahav väiksemas järves ujuda, siis Alatskivi järve ääres on selleks hea rand. 

Kui tahaks ise midagi oma kätega teha, siis võid valmistada endale mõne keraamilise tassi või taldriku, oma kätega trükkida kohalikke mustreid kasutades kandekoti; kui Sul on enam aega, siis osaleda kangakudumise õpilaagrites.

Kolm kultuuri Peipsi ääres

Kolm kultuuri, mis Sibulatee Peipsi ääres presenteerib, on baltisaksa mõisakultuur, vene vanausuliste kultuur ja eesti talupojakultuur. Alatskivi lossi tasub uudistada mõisapreili käest tellitud giidtuuriga, samuti Liivi muuseum on tunduvalt põnevam muuseumigiidi abil. Kodavere pärimuskeskuses saad kohaliku giidi abil ülevaate kuulsusrikkast Kodavere kihelkonnast, kõdavere kiilest ja käsitööst. Pärimuskeskuse maja, mis esimese vabariigi ajal spetsiaalselt ehitati vallamajaks, on ise juba paras vaatamisväärsus. Mõisa ja kohaliku kultuuri segunemiskatel on leidnud uue väljundi Alatskivi mõisamaitsetes, kus käsitööveinideks või teisteks jookideks kasutatakse kõike, mis kasvab aias või metsas ning kus saab osaleda nii degustatsioonidel kui tooteid kaasa osta.  

Vene vanausuliste kultuuri näitab ja tutvustab hästi Kolkja vanausuliste muuseum, aga taas sama jutt, et koos kohaliku giidiga saab palju täpsemad teadmised. Nagu paljudel kultuuridel, on ka siin oluline osa maitsetel. Soovitame proovida ivan tšai õpituba, maiustada sigurikoogi ja-kohviga Peipsimaa Külastuskeskuses ning muidugi – sibul! See kuulus peipsi sibul, mille pärast augustis-septembris paljud Peipsi äärde tulevad. Sibulad on siis müügil Varnja-Kasepää-Kolkja külatänava ääres, vali vaid välja omale sobiv sibulamüüja. Kindlasti soovitame broneerida omale külaskäik Kolkjas Kostja sibulatallu, kus Kostja näitabki, kuidas vanausulised sibulaid kasvatavad ning saad ette tellida ka sibulapirukaid ja samovariteed. 

Loodusesse

Matkaradasid on Peipsi ääres Sibulatee kandis mitmeid. On nii jalgratturitele mõeldud Selgise matkarada kuulsusrikastes Välgi metsades, on lastega peredele paras Padakõrve kulkaste rada, Alatskivi matkarada romanitkutele ning tervisesportlastele Pala matkarada.  Alatskivi matkaraja alguses on Alatskivi Looduskeskus, mida külastades saavad suured ja väikesed hea ülevaate piirkonna loodusest.  Jalgrattaga Sibulatee avastajatele on meil jalgratta marsruudid. Autoga piirkonnas ringi seiklejad saavad Sibulatee 25 aarde kaudu piirkonnaga tutvust teha. Muidugi on üks tõmbenumbreid Varnja-Kasepää-Kolkja tänavküla, siin tasub rahulikult aega võtta ja kõik seda osaliselt isegi kakofoonilist nautida. 

Millal Peipsi äärde tulla? Kõige popim on kindlasti suvi, kuid sellele järgeb talv, ikka selline lume ja jääga. Kevad ja sügis on rahulikumad ja saad siis oma mõtetes rohkem ringi kulgeda. Kui otsid aga sündmuseid, mille pärast tulla, siis ka neid on. ja kui juba tulla, siis tasub piirkonda jääda kauemaks, ka ööbimisvõimalusi on mitmeid. 

Sarnased uudised
Jälgi Sibulatee tegemisi
Liitu meie uudiskirjaga
Ole meie uudistega kursis
Filtreeri

Cart