- Uudis
Alatskivi matkarada on nauditav igal aastaajal. Korralikult tähistatud, liiga märgades kohtades laudteega varustatud ligikaudu viiekilomeetrine ringkäik ümber Lossi järve. Samas, kui põigata Apollo kivi juurde ning pärnaringe vaatama, saab kokku ligi üheksakilomeetrise mõnusa jalutuskäigu.
Soovitame alustada Alatskivi looduskeskuse juurest. Kui looduskeskus on avatud, astu kindlasti ka sealt läbi, saad ülevaate siinsest loodusest ning lastel on seal päris põnev: kompimisi äraarvamismängud, kiilide elulugu jne.
Liikudes rajale mööda Hirveaeda ei saa Sa kindlasti mööda vaadata NG kollasest aknast. Ühelt pool imeline vaade Alatskivi lossile, teiselt poolt loodusele. Ja kui Sa tahad veel kollaseid aknaid Lõuna-Eestis avastada, saaksid kokku panna päris mitmepäevase ringreisi.
Jõudes üle turbasilla (kmmm, pigem on tegemist romantika sillakesega) teisele poole järvi, saad kenasti orienteeruda siltide järgi. Kindlasti leia üles linnamägi ja roni selle otsa pese silmi punase allika veega. Muide, selle allika vett jõi lossis elanud parunipere igapäevaselt; pidavat andma jõudu ning kui sellega veel silmi pesta, siis võib taas teravalt nägijaks saada. Nii räägivad legendid.
Truuduse tamm oli kaua-kaua siinse paiga sümboliks, kuid kahjust 2020. aasta jäi talle viimaseks ning nüüd võib vaid truuduse tamme vendasid kogu matka jooksul tervitada. Vanu ja väärikaid puid jagub tervele teekonnale.
Kui soovid pikemat jalutuskäiku, siis kindlasti otsi üles metsas asuv Apollo kivi. Kivini viib jalgrada, ületada tuleb ka üks külavahetee. Isegi aprilli alguses on tee madalate jalanõudega läbitav. Ja sinilillede aegu viib punase allika juurest Apollo kivi poole sinililledest palistatud rada!
Tagasi järve juurde tulles vaata üle ka Kalevipoja säng ehk teine linnamägi. Ilus vaade ümbruskonnale ja olemas ka lõkkekoht.
Mööda tamme-sanglepa alleed lossi poole kõndides piilu, kas luiged on järvel ning nauti vanade puude kohinat. Kui Sul on kaasas piknikupoolis, siis skohe-kohe on õige koht see kõik välja otsida. Siia on loodus RMK poolt puhkeplats, kus kaks varjualust seltskondadele, kaks grillimisalust, puud ja tualett. Väga viks ja viisakas värk. Peale piknikku võta ikka oma prügi kaasa.
Lossi juures tasub vaadata ringi lossi aias, laskuda lossi tagant mööda lossiproua treppi järve juurde, astuda sisse lossi ja vaadata mis siin uut taas on. Aga veel: kõnni mööda peaalleed ning avasta üks tore pärnaring puiestee lõpus. See oli siis paruniaegadel jalutamise- ja ratsutamisring. Väga lahe!
Ja kui kõht kogu selle matka peale tühjaks läks, siis toidukohti on meil ka Alatskivil kolm (Kivi kõrts, Lossi restoran, Alatskivi Mõisa Tall), saad neis korraliku kõhutäie. Ning need, kes jala või leivad enda seltskonnast autojuhi, võivad sisse astuda Alatskivi Mõisamaitsetesse ning degusteerida käsitööveine. Maja on avatud siis kui pererahvas kodus, helista ette või vaata, kas uks on lahti.
Cart